Na płynnym gruncie-życie na wodzie. BANGKOK

Płyniemy. Perspektywa się zmienia od punktu siedzenia.

Zmiana transportu na łodź, na wodną taksówkę. Po zatłoczonych uliczkach jesteśmy na wodzie, czujemy jej przestrzeń i rytm. Po jednej stronie otaczają nas aluminiowo-szklane drapacze, złote wieże chedów po drugiej stronie wiszących na palach domy.

Sieć kanałów w Bangkoku daje możliwość, by sprawnie przemieścić  się z centrum nawet do kolejnych miejscowości nie schodząc na ląd.Tak też zrobiliśmy. Deszczowy dzień spowodował, że nie było zbyt wielu chętnych na przejażdżkę, więc łódź mieliśmy tylko dla siebie. Rzut okiem na biznesowe city i ucieczka na obrzeża. Kanały prowadzą nas, nasz „kapitan ” pogwizduje.

Frontem do nas fasady domów. Domy na palach,  zbite na szybko. Ma się wrażenie, że zaraz się rozpadną, złamią jak domki z zapałek pod wpływem siły wody. Ale to złudzenie. Nie jedną powódź pewnie przeżyły. Życie na wodzie i z wodą.Woda niesie wszystko życie, transport, sprzedaż, kontakty, kulturę i zwyczaje.

Domy w Tajlandii zostały podniesione  na palach już w czasach starożytnych ze względu na podtopieniana w porze deszczowej monsunów. Nawet jeżeli  w okolicy nie ma wody, jak rzeki, sieci kanałów to budowane są one również na palach. Dużo przesądów jest związanych z usytuowaniem domów ale powoli wypiera je cywilizacja i względy ekonomiczne. Przestrzeń pod palami służy jako miejsce do przechowywania, parking dla łodzi. Teraz domy budowane są na szybko, z przetworzonych materiałów, nawet z odpadów. My spotkaliśmy domy na palach z bambusa  i z drewna tekowe. Domy tekowe to typowy dom tajski niestety materiał ten jest bardzo drogi i tylko nieliczni mogą sobie na nie pozwolić.

Przed wejściem do wnętrza domu znajduje się zadaszony taras, niczym nasz pospolity ganek.  Jest on przedłużeniem wejścia, kontaktem z wodą. Służy jako miejsce  spotkań, spożywania posiłku, popołudniowej drzemki.

Warto się  wybrać się rano lub wieczorem powłóczyć po „wodnych „ulicach, poczuć ich rytmem. Skosztować pikane, gorące green curry prosto z wodnej kuchni 🙂

na wodzie_bangkok6

na wodzie_bangkok1na wodzie_bangkok2na wodzie_bangkok3na wodzie_bangkok5na wodzie_bangkok8

na wodzie_bangkok98na wodzie_bangkok4na wodzie_bangkok10

na wodzie_bangkok14na wodzie_bangkok15

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s