Uplecione z bambusa_Tajlandia

Zacząć opowieść o podróży od nowa?  Gdy się  było w nowych miejscach ? Trudne, ale kontuujemy 🙂

Ku pamięci, ku rozsądkowi, by móc się podzielić.

W dobie domow z betonów, czuję ogromną nostalgię, gdy widzę domy takie jak te.

Domy z bambusa. Ustawione na palach /bo wszędobylska woda/ uplecione z bambusa, który jest pod ręką. Daje schronienie, wytchnienie przed upałem. Dla mnie sztuka kontynuacji bambusowych domów, jest wiarą w tradycje, w naturę. Nie jest łatwo przygotować sam bambus do budowy domu. Bycie w dżungli otwiera mnie  jak przeżyć? Jak wybudować sobie schronienie? No cóż przypominają mi się „szałasy” budowane z przyjaciółką, gdy byłyśmy dziećmi raczej była to zabawa, rywalizacja z chłopakami, niż prawdziwa budowla. Ale warto było 🙂

Kto teraz oprócz harcerzy, czy skautów  w dobie internetu itp. dóbr cywilizacji buduje sobie „szałasy”? Czy istnieje jeszcze chęć woli zmierzenia się z naturą i samym sobę w celu zbudowania sobie dachu nad głową?

Na naszej drodze były dwie wioski plemiona Lahu w Tajlandii/ górzysta północ Tajlandii /. Tworzą  oni swoje domy na tych samych wzorcach, może wyposażenie wewnątrz jest inne. Są w nich pralki i lodówki ale konstrukcja wciąż ta sama.

Struktury z liści i pędów bambusa,misternie uplecione, powtarzalne te same w zory, ułożone w rytmie. Ażurowe, przewiewiewne, na palach a główną izbą służącą za kuchnie i pokój dzienny. Zajrzeć do środka, chęć jest wielka i ciekawość silniejsza niż jakakolwiek kurtuazja.

Widzimy wewnętrz starszą kobietę,  trzyma w dłoni sznurek na jego końcu kołyska zawieszona wewnątrz . Kobieta uśmiecha się i daje nam dłonią znak byśmy weszli do środka .

Mamy okazję zajrzeć . Izba, a w niej na środku palenisko, wokół mnóstwo rzeczy jak w każdym domu 🙂 Świałto przenika przez ażur bambusa, ciepły powiew wiatru, rytm kołyski. Spokój. Dziękujemy za wizytę odwzajemniając uśmiechem.

Niby nic spektaktualne oj domy z bambusa. Ale gdy miałam okazję być w dżungli i spróbować uciąć maczetą bambus, jest to wyczyn. Rambo się chowa:)

Dlatego chylę czoła przed naturą i mam teraz w sobie wiele pokory gdy widzę domy uplecione z bambusa.domy_z bambusa_17domy_z bambusa_19domy_z bambusa_15domy_z bambusa_14domy_z bambusa_8domy_z bambusa_7domy_z bambusa_5domy_z bambusa_13domy_z bambusa_12domy_z bambusa_6domy_z bambusa_9domy_z bambusa_4domy_z bambusa_2

domy_z bambusa_11domy_z bambusa_20domy_z bambusa_22domy_z bambusa_23

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s